دانش‌تان را به مهارت تبدیل کنید

بعد از یک روز خسته کننده که عمدتا به کپی کردن اسناد و مدارک گذشت به خانه برمیگردم. کامپیوتر را روشن میکنم، شروع میکنم به کد زدن و به چالش کشیدن مهارت‌هایم، هر ازگاهی مکث میکنم و سرم را میخارانم و بعد دوباره شروع میکنم به کد زدن تا جایی که سرم دردمیگرد و می‌گویم برای امروز کافی است، فردا ادامه میدهیم.

چند خط بالا را نوشتم تا برسم به این مطلب که چطور میشود دانش را به مهارت تبدیل کرد. ما خیلی چیزها را میدانم به این دانسته‌ها می‌گویند «دانش» اما لزوماْ نمی‌توانیم این دانش را بکار ببریم، اگر بتوانیم دانش‌مان را به کار بگیریم آنوقت دارای «مهارت» هستیم. سوال این است که دانش چطور به مهارت تبدیل می‌شود. بگذارید یک مثال از زبان برنامه‌نویسی پایتون برایتان بزنم، چیزی که خودم این روزها درگیر یادگیری‌اش هستم.

من کتاب‌ها و فیلم‌های آموزشی راجع به پایتون را خوانده‌ام و دیده‌ام. با انواع مقادیر، متغییرها، حلقه‌ها، نوشتن شرط و توابع، فراخوانی کتابخانه‌ها و ... آشنایی دارم. یعنی دانش لازم راجع به زبان پایتون را دارم اما مهارت کافی برای نوشتن یک برنامه درست و حسابی که فراتر از چاپ عبارت «Hello World» و یک ماشین حساب ساده باشد، ندارم.

بنا به تجربه شخصی می‌توانم بگویم تا خودتان را به چالش نکشید به مهارت نمی‌رسید. اگر از به چالش کشیدن خودتان بترسید و از ترس اینکه شکست بخورید هیچ وقت دست بکار نشوید مطمئن باشید به موفقیت نمی‌رسید. یک کودک برای اینکه راه رفتن را یادبگیرد صد دفعه بیشتر زمین می‌خورد اگر یکبار از زمین خوردن بترسد و سرجایش بنشیند راه رفتن را یادنمی‌گیرد. شاید حرف‌هایم شعاری به نظر برسد اما تنها سدی که بین ما و موفقیت فاصله انداخته ترس از شکست است. اگر باور داشته باشید که مسیر پیروزی از شکست می‌گذرد همیشه در زندگی‌تان موفق خواهید بود.

/ 0 نظر / 36 بازدید